Hakkımızda

Crop Mobilya Nasıl bir firmadır?
 
Crop mobilya,özellikle masif ahşap ve eskitme türü mobilya üretimi yapan eski bir firmadır. Mobilya üretimimizin %90 ı ahşap masif mobilya imalatından oluşmaktadır. Mağaza türü stoklu ürün çalışmayız. Tamamen sipariş üzerine üretim yapmaktayız. Tüm üretimlarimiz kendi bünyemizde olmaktadır. Dışarıya fason üretim yaptırmıyoruz.  Mdf  yada sunta tarzı mobilya siparişlerinizi alamıyoruz. . uzmanlık alanımız, tamamen masif ahşap ve ağaç mobilya üzerinedir. crop mobilya nın sahibi,yani ben,kaliteli mobilya üretimi diye diye ömrümü harcadım. . Türkiye deki dandik ustaları yetiştireyim,yaptıkları imalata,eleştirel ve estetik gözle bakmayı öğreteyim diye ömrümü tükettim. İş ustaya kalırsa ; projeyi hazırlarsın ustaya verirsin anlatırsın,tamam anladım abi der. Ama iş biter önüne bi gelir; ustanın tüm dangalak algısını imalata yansıttığını görürsün. . bir de der ki; abi projede böyleydi ama ben böyle daha güzel olacağını düşündüm o yüzden böyle yaptım. . Bakar kalırsın ustanın yüzüne aval aval. . O yüzden de asla ofiste oturup tasarım yapıp ustanın gözüne güvenemezsin. . Böyle ofis çalışmasını denemedik mi denedik. . ama tüm üretimler fiyasko çıktı. Bu yüzden de ,toz  içerisinde imalatın başında yaşıyorum. 10 yıldır tatil yapamadım. Her zaman siparişlerin yetişme önceliği var. Ağaç bulma önceliği var. Ağaç bulma önceliği demekle kastım; her keresteden masif mobilya üretilmez. Git keresteciden malzemeyi al üretime başla olmaz. Öncelikle kuru ve yaşlı ağaç bulacaksın. . Mobilya üretiminde kullanılacak ağaç,kesiminden sonra en az 20 yıl geçmiş olmalı. Bu tür ağaçları da öyle kolay kolay bulamazsın. . Türkiyenin her yerine haber salacaksın. . . Yıkılacak olan ahşap evleri kollayacaksın. . O yıkımda evden çıkacak olan eski ağaçları bulacaksın. . Böyle yapmayıp,gidip keresteciden ağaç alarak imalata başlarsan, o masif mobilyanın bir süre sonra ağzı burnu bir tarafa kaymaya başlar. . . Kısacası ağacın içindeki nem oranı yüksek ise ağaç çalışarak mobilyanın formunu bozmaya başlar. 
 
Bana sürekli şu soru gelir. . . EE biz neden italyan mobilyası gibi mobilya üretemiyoruz? çok basit . . 1- senin ustan Floransa sokaklarında da vinci eserlerini görerek,gözü altın orana alışarak büyümüyor,,,Senin ustan ya köyde koyun güderek büyüyor yada laz mütahitin yaptığı abuk sabuk ucube apartmanların arasındaki sokaklarda büyüyor. . Ne altın oranı  ve estetiği. . . 2- senin ülkendeki insanlar müslüman. . iş başlarkan bin tane yemin ederler,selamünaleykümsüz işe başlamazlar,cuma namazına koşa koşa giderler ama imalatta kullanılacak malzemenin kalitesizini kullanmayı kendilerine kar bilirler. Organik boya ile boyanmış mobilya istenir,su bazlı boya yerine kurşunsuz boyayı sağlıklı boya diye yutturmaya çalışırlar. Kardeşim,su bazlı boya başkadır, kurşunsuz boya denilen boya başkadır. Yapamaz mı su bazlı boya?Bal gibi yapar ama su bazlı boya yapmak zahmetli ve meşakkatlidir. onun yerine müşteriyi organik boya diyerek kurşunsuz boyalara yönlendirmeye çalışır. 3- müşteri tercihi. . müşteri gider masko da modoko da gezinir. . suntadan veya mdf den üretilmiş mobilya fiyatlarını alır. . Sonra gelir ustanın başına. . eee usta ben şunu şunu istiyorum kaç para. . ama ustadan mdf veya sunta fiyatı istemez. . masif ahşap mobilya ister. . usta söyler fiyatını. . . ooooo ne yaptın sen usta yaaa. . çok pahalı. . usta ne yapsın? tezgah çalışmalı. . . iş yapmak zorunda. . . indirim yapar durur işi almak için. . . sonra ne yapacak adam?Kaliteli ağaç mı arayacak?Su bazlı organik boya peşinde mi koşacak?Hayır tabiki. . 3 kuruş para kar edebilmek için sallayacak gidecek. . Al sana masif mobilya. . Benim size tavsiyem; ekonomik durumunuz el vermiyorsa, masif mobilya için uğraşmayın. . Piyasadaki mobilya mağazalarından işinizi halledin. . Ucuza anlaşılan masif mobilyadan hayır gelmez. . sonunda siz üzülürsünüz. . Masif mobilya maliyetli ve ince işçilik gerektiren bir mobilya türüdür. Hakkını vermezseniz imalatçı hakkıyla size iş yapmaz. . Masif mobilya imalatında çalışan ustalar piyasa ustası değildir. . Mdf yada sunta mobilya üreten ustadan masif mobilya ustası olmaz. . Ağacın suyunu sokrasını bile bilmez. Masif mobilya üretimi sanat işidir. . Ustanın elinin kırık olması lazım. . Ağacı tanıyor olması lazım. . 
 
Bunca yıllık mobilya üretim tecrübeme dayanarak söylemek isterim. Asla mağazadan mobilya siparişi vermeyin. . Mağazadan alacaksanız,hazırda ne varsa ve beğendiyseniz onu alın. . Mağazaların üretim ayağı yoktur. . sizden siparişi alır,Hüsam ustayı arar,Hasan ustayı arar,veli ustayı arar. . En ucuz kim fiyat verirse işi ona verir. O iş de ona göre çıkar. Mobilyanın üretiminden para kazanan kişi mağazacı olur. mobilyanın üretimini yapan emekçi ise isteksizce üretir. Elbette eve gelen mobilya hayal kırıklığı olacaktır. O yüzden de,eğer özel sipariş mobilya ürettirecekseniz mutlaka bir atölye ile anlaşın. Mobilya eve gelmeden önce,bitmiş ham halini öncesinde atölyede görün. . Değişmesi gereken yerleri olursa,mobilya ham haldeyken değiştirilsin. . Mobilya boyaya girdikten sonra müdahale edemezsiniz. Sipariş vereceğiniz yerden mutlaka üretim ölçüleri ile çizim isteyin. . Onayladığınız ölçülü çizimlerle üretim yapılsın. . sonradan aa şöyle oldu ben şöyle dediydim durumları yaşanmasın. Sipariş verirken mutlaka sözleşme yapın. . hiç bir şey sözde kalmasın. . Bu hem sizi hem üreticiyi korur. Her konuştuğunuz detay yazıya dökülmeli. . Kullanılacak olan her malzeme sözleşmeye yansıtılmalı.